Programma 2. Ruimte
Inleiding
Terug naar navigatie - Programma 2. Ruimte - InleidingIn het programma Ruimte wordt regie gevoerd op ruimtelijke ontwikkelingen, worden kansen voor woningbouw en gebiedsontwikkeling benut en wordt waar nodig actief grondbeleid gevoerd. Daarbij wordt steeds de balans tussen ontwikkeling, leefbaarheid, ruimtelijke kwaliteit, natuur en duurzaamheid gezocht.
Binnen het programma Ruimte wordt daarnaast gewerkt aan de aantrekkelijkheid en leefbaarheid van Woensdrecht. De bijzondere parels van onze gemeente en de Brabantse Wal worden optimaal benut. Er wordt samen met inwoners, ondernemers en regionale partners gewerkt aan (behoud van) aantrekkelijke dorpen en winkelgebieden waar het prettig is om te wonen, werken, ondernemen, ontmoeten en recreëren.
Verbonden partijen en samenwerkingspartners
Terug naar navigatie - Programma 2. Ruimte - Verbonden partijen en samenwerkingspartnersBij de realisatie van doelstellingen en effecten in het programma Ruimte zijn onder andere de volgende organisaties betrokken: Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant, Woningstichting Woensdrecht, Stadlander, Provincie Noord-Brabant, Hypotheekfonds Noord-Brabantse Gemeenten, Streekorganisatie Brabantse Wal, VVV Brabantse Wal, Regio West-Brabant, Grenspark Kalmthoutse Heide, Belgisch-Nederlands Grensoverleg, Regionaal ruimtelijk overleg, Wonen Subregio West-Brabant West.
Wat geven we uit aan programma 2. Ruimte?
Terug naar navigatie - Programma 2. Ruimte - Wat geven we uit aan programma 2. Ruimte?Met het vaststellen van de begroting autoriseert de raad de totale baten en de totale lasten per programma. Dit gebeurt op grond van artikel 5.1 van de 'Verordening financieel beleid, beheer en organisatie gemeente Woensdrecht 2026'.
Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
2.692.360 |
660.585 |
3.352.945 |
2.119.480 |
2.348.028 |
1.024.516 |
1.026.986 |
|
Lasten |
-3.079.775 |
-3.411.967 |
-6.491.742 |
-3.713.001 |
-3.415.023 |
-2.686.278 |
-2.650.540 |
|
Saldo |
-387.415 |
-2.751.382 |
-3.138.797 |
-1.593.521 |
-1.066.995 |
-1.661.762 |
-1.623.554 |
|
2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken
Terug naar navigatie - - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzakenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken - Wat willen we bereiken?Voldoende betaalbare en toekomstbestendige woningen voor starters, gezinnen, ouderen en aandachtsgroepen.
Terug naar navigatie - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken - Wat willen we bereiken? - Voldoende betaalbare en toekomstbestendige woningen voor starters, gezinnen, ouderen en aandachtsgroepen.Meer grip op de volkshuisvestelijke opgave door per kern keuzes te maken in programmering, betaalbaarheid, doorstroming en leefbaarheid.
Terug naar navigatie - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken - Wat willen we bereiken? - Meer grip op de volkshuisvestelijke opgave door per kern keuzes te maken in programmering, betaalbaarheid, doorstroming en leefbaarheid.Wonen, zorg, welzijn en voorzieningen beter met elkaar verbinden zodat inwoners langer zelfstandig kunnen wonen.
Terug naar navigatie - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken - Wat willen we bereiken? - Wonen, zorg, welzijn en voorzieningen beter met elkaar verbinden zodat inwoners langer zelfstandig kunnen wonen.Adequate en duurzame opvang bieden en zelfredzaamheid, participatie en integratie stimuleren.
Terug naar navigatie - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken - Wat willen we bereiken? - Adequate en duurzame opvang bieden en zelfredzaamheid, participatie en integratie stimuleren.Wat geven we uit aan 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken?
Terug naar navigatie - 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken - Wat geven we uit aan 2.1 Ruimtelijke ordening en bouwzaken?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
802.904 |
0 |
802.904 |
828.921 |
830.645 |
830.645 |
830.645 |
|
Lasten |
-461.991 |
-1.910.493 |
-2.372.484 |
-589.936 |
-257.728 |
-240.898 |
-242.422 |
|
Saldo |
340.913 |
-1.910.493 |
-1.569.580 |
238.985 |
572.917 |
589.747 |
588.223 |
|
2.2 Grondbeleid
Terug naar navigatie - - 2.2 GrondbeleidWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.2 Grondbeleid - Wat willen we bereiken?Het gemeentelijke grondbeleid ondersteunt het uitvoeren van ruimtelijke doelen, ambities en ontwikkelprincipes.
Terug naar navigatie - 2.2 Grondbeleid - Wat willen we bereiken? - Het gemeentelijke grondbeleid ondersteunt het uitvoeren van ruimtelijke doelen, ambities en ontwikkelprincipes.Wat geven we uit aan 2.2 Grondbeleid?
Terug naar navigatie - 2.2 Grondbeleid - Wat geven we uit aan 2.2 Grondbeleid?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
1.728.117 |
658.401 |
2.386.518 |
1.127.036 |
1.344.600 |
14.018 |
14.018 |
|
Lasten |
-328.746 |
-1.145.314 |
-1.474.060 |
-575.732 |
-282.126 |
-51.840 |
-51.840 |
|
Saldo |
1.399.371 |
-486.913 |
912.458 |
551.304 |
1.062.474 |
-37.822 |
-37.822 |
|
2.3 Recreatie en Toerisme
Terug naar navigatie - - 2.3 Recreatie en ToerismeWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.3 Recreatie en Toerisme - Wat willen we bereiken?Woensdrecht sterker positioneren als aantrekkelijke toeristische bestemming met een herkenbaar profiel.
Terug naar navigatie - 2.3 Recreatie en Toerisme - Wat willen we bereiken? - Woensdrecht sterker positioneren als aantrekkelijke toeristische bestemming met een herkenbaar profiel.Meer bezoekers aantrekken en langer laten verblijven, zodat recreatie en toerisme meer bijdragen aan de lokale economie.
Terug naar navigatie - 2.3 Recreatie en Toerisme - Wat willen we bereiken? - Meer bezoekers aantrekken en langer laten verblijven, zodat recreatie en toerisme meer bijdragen aan de lokale economie.Toeristische ontwikkeling combineren met bescherming van natuur, landschap, cultuurhistorie en leefbaarheid.
Terug naar navigatie - 2.3 Recreatie en Toerisme - Wat willen we bereiken? - Toeristische ontwikkeling combineren met bescherming van natuur, landschap, cultuurhistorie en leefbaarheid.Wat geven we uit aan 2.3 Recreatie en toerisme?
Terug naar navigatie - 2.3 Recreatie en Toerisme - Wat geven we uit aan 2.3 Recreatie en toerisme?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
6.000 |
0 |
6.000 |
6.000 |
6.000 |
6.000 |
6.000 |
|
Lasten |
-205.322 |
-146.500 |
-351.822 |
-477.376 |
-768.800 |
-186.312 |
-187.393 |
|
Saldo |
-199.322 |
-146.500 |
-345.822 |
-471.376 |
-762.800 |
-180.312 |
-181.393 |
|
2.4 Sport en evenementen
Terug naar navigatie - - 2.4 Sport en evenementenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.4 Sport en evenementen - Wat willen we bereiken?Recreatief fietsen en wandelen verbinden aan gezondheid, duurzaamheid, recreatie, toerisme, economie en bereikbaarheid.
Terug naar navigatie - 2.4 Sport en evenementen - Wat willen we bereiken? - Recreatief fietsen en wandelen verbinden aan gezondheid, duurzaamheid, recreatie, toerisme, economie en bereikbaarheid.We zetten in op behoud van terugkerende evenementen in onze gemeente.
Terug naar navigatie - 2.4 Sport en evenementen - Wat willen we bereiken? - We zetten in op behoud van terugkerende evenementen in onze gemeente.Wat geven we uit aan 2.4 Sport en evenementen?
Terug naar navigatie - 2.4 Sport en evenementen - Wat geven we uit aan 2.4 Sport en evenementen?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
90.339 |
2.184 |
92.523 |
92.523 |
101.783 |
108.853 |
111.323 |
|
Lasten |
-1.795.665 |
-3.285 |
-1.798.950 |
-1.791.348 |
-1.839.931 |
-1.937.944 |
-1.898.217 |
|
Saldo |
-1.705.326 |
-1.101 |
-1.706.427 |
-1.698.825 |
-1.738.148 |
-1.829.091 |
-1.786.894 |
|
2.5 Monumenten en cultuur
Terug naar navigatie - - 2.5 Monumenten en cultuurWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.5 Monumenten en cultuur - Wat willen we bereiken?Materieel en immaterieel erfgoed behouden, beschermen en beleefbaar maken als dragers van identiteit en leefbaarheid.
Terug naar navigatie - 2.5 Monumenten en cultuur - Wat willen we bereiken? - Materieel en immaterieel erfgoed behouden, beschermen en beleefbaar maken als dragers van identiteit en leefbaarheid.Kunst en cultuur toegankelijk maken voor inwoners en ruimte geven aan talent, verenigingen en lokale tradities.
Terug naar navigatie - 2.5 Monumenten en cultuur - Wat willen we bereiken? - Kunst en cultuur toegankelijk maken voor inwoners en ruimte geven aan talent, verenigingen en lokale tradities.Wat geven we uit aan 2.5 Monumenten en cultuur?
Terug naar navigatie - 2.5 Monumenten en cultuur - Wat geven we uit aan 2.5 Monumenten en cultuur?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
43.000 |
0 |
43.000 |
43.000 |
43.000 |
43.000 |
43.000 |
|
Lasten |
-83.062 |
-206.375 |
-289.437 |
-83.843 |
-83.999 |
-84.646 |
-84.959 |
|
Saldo |
-40.062 |
-206.375 |
-246.437 |
-40.843 |
-40.999 |
-41.646 |
-41.959 |
|
2.6 Werkgelegenheid
Terug naar navigatie - - 2.6 WerkgelegenheidWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.6 Werkgelegenheid - Wat willen we bereiken?Een aantrekkelijk vestigings- en ondernemersklimaat waarin bedrijven kunnen starten, groeien, innoveren en verduurzamen.
Terug naar navigatie - 2.6 Werkgelegenheid - Wat willen we bereiken? - Een aantrekkelijk vestigings- en ondernemersklimaat waarin bedrijven kunnen starten, groeien, innoveren en verduurzamen.Economische ontwikkeling verbinden met arbeidsmarkt, onderwijs, energietransitie en regionale/grensoverschrijdende samenwerking.
Terug naar navigatie - 2.6 Werkgelegenheid - Wat willen we bereiken? - Economische ontwikkeling verbinden met arbeidsmarkt, onderwijs, energietransitie en regionale/grensoverschrijdende samenwerking.Wat geven we uit aan 2.6 Werkgelegenheid?
Terug naar navigatie - 2.6 Werkgelegenheid - Wat geven we uit aan 2.6 Werkgelegenheid?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lasten |
-133.164 |
0 |
-133.164 |
-110.413 |
-97.841 |
-99.021 |
-99.597 |
|
2.7 Middenstand en winkelgebieden
Terug naar navigatie - - 2.7 Middenstand en winkelgebiedenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 2.7 Middenstand en winkelgebieden - Wat willen we bereiken?Samen met onze ondernemersverenigingen blijven we inzetten op een zo aantrekkelijk en divers mogelijk winkelaanbod in de dorpen.
Terug naar navigatie - 2.7 Middenstand en winkelgebieden - Wat willen we bereiken? - Samen met onze ondernemersverenigingen blijven we inzetten op een zo aantrekkelijk en divers mogelijk winkelaanbod in de dorpen.Wat geven we uit aan 2.7 Middenstand en winkelgebieden?
Terug naar navigatie - 2.7 Middenstand en winkelgebieden - Wat geven we uit aan 2.7 Middenstand en winkelgebieden?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
22.000 |
0 |
22.000 |
22.000 |
22.000 |
22.000 |
22.000 |
|
Lasten |
-71.825 |
0 |
-71.825 |
-84.353 |
-84.598 |
-85.617 |
-86.112 |
|
Saldo |
-49.825 |
0 |
-49.825 |
-62.353 |
-62.598 |
-63.617 |
-64.112 |
|
2.8 Nieuwe investeringen
Terug naar navigatie - - 2.8 Nieuwe investeringenVoor dit programma voorziet het college voor de komende jaren de volgende investeringen. Met het vaststellen van de financiële positie bij de begrotingsbehandeling autoriseert de gemeenteraad uitsluitend de nieuwe investeringen van het komende begrotingsjaar. Verder kan de gemeenteraad aangeven van welke nieuwe investeringen hij op een later tijdstip een apart voorstel voor autorisatie van het investeringskrediet wil ontvangen (artikel 5.2 Verordening financieel beleid, beheer en organisatie gemeente Woensdrecht 2026).
Meerjarig investeringsschema Programma 2
Terug naar navigatie - 2.8 Nieuwe investeringen - Meerjarig investeringsschema Programma 2Bedragen in € |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
Begroting 2031 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
2. Ruimte |
||||||
70152705 Zonnepanelen 2027 sportpark J.van Hoek Hoogerheide |
-14.375 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70152706 WTB installatie 2027 sportpark v. Hoek Hoogerheide |
-54.305 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70152707 Dakisolatie 2027 sportpark J.van Hoek Hoogerheide |
-101.262 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70152806 ET installaties 2028 sportpark De Fortuin Woensdr. |
0 |
-6.389 |
0 |
0 |
0 |
|
70152807 WTB installatie 2028 sportpark De Fortuin Woensdr. |
0 |
-15.972 |
0 |
0 |
0 |
|
70152808 Dakisolatie 2028 sportpark De Fortuin Woensdr. |
0 |
-23.958 |
0 |
0 |
0 |
|
70152904 Aanleg zonnepanelen 2029 tennispark Huijbergen |
0 |
0 |
-20.764 |
0 |
0 |
|
70152905 Aanleg WTB installatie 2029 tennispark Huijbergen |
0 |
0 |
-43.258 |
0 |
0 |
|
70152906 Aanbrengen dakisolatie 2029 tennispark Huijbergen |
0 |
0 |
-52.867 |
0 |
0 |
|
70153001 Aanleg zonnepanelen 2030 tennispark Putte |
0 |
0 |
0 |
-20.764 |
0 |
|
70153002 Aanleg WTB installatie 2030 tennispark Putte |
0 |
0 |
0 |
-40.063 |
0 |
|
70153008 Aanbrengen dakisolatie 2030 tennispark Putte |
0 |
0 |
0 |
-57.339 |
0 |
|
75302901 NEN-inspecties instal+aanp 2029 tennisp.Huijbergen |
0 |
0 |
-6.000 |
0 |
0 |
|
75302902 NEN inspecties instal+aanpas.2029 tennisp. Putte |
0 |
0 |
-6.000 |
0 |
0 |
|
75303001 Verv.ledikanthekwerk baan 1+2 2030 tennispark H'B |
0 |
0 |
0 |
-23.300 |
0 |
|
75303002 Verv.ledikanthekwerk baan 3+4 2030 tennispark H'B |
0 |
0 |
0 |
-23.300 |
0 |
|
75303003 Verv.groepenkast verlichting 2030 tennispark Putte |
0 |
0 |
0 |
-2.500 |
0 |
|
75312701 Aanp.nav NEN-inspecties install. sportp.Huijbergen |
-5.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
75312702 Toplaagrenov. veld 2 2027 sportp. De Buizerd Putte |
-40.800 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
75312801 Toplaagrenov.2028 kunstgrasveld1 sportp.De Heiloop |
0 |
-611.300 |
0 |
0 |
0 |
|
75312802 Toplaagren.2028 kunstgrasveld 2 sportp. De Heiloop |
0 |
-611.300 |
0 |
0 |
0 |
|
75312803 Herstraten verhardingen 2028 sportp.De Heiloop Odr |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
75312804 Vervangen kolken 2028 sportpark De Heiloop O'dr |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
75312805 NEN inspect. install.+aanp. 2029 sportp.De Heiloop |
0 |
0 |
-6.000 |
0 |
0 |
|
75312806 Kantpl.&walk-off mat v1 2028 sprtp.De Heiloop O'dr |
0 |
-37.700 |
0 |
0 |
0 |
|
75312807 Kantpl.&walk-off mat v2 2028 sprtp.De Heiloop O'dr |
0 |
-36.400 |
0 |
0 |
0 |
|
75312808 2 voetbaldoelen veld 1 2028 sportp.De Heiloop O'dr |
0 |
-8.400 |
0 |
0 |
0 |
|
75312809 2 voetbaldoelen veld 2 2028 sportp.De Heiloop O'dr |
0 |
-6.600 |
0 |
0 |
0 |
|
75312810 Verv.groepenk.verlicht.2028 sportp. De Heiloop O'D |
0 |
-2.500 |
0 |
0 |
0 |
|
75312901 Verv. leunhek 2029 wedstr.veld sportp. de Fortuin |
0 |
0 |
-30.700 |
0 |
0 |
|
75312902 Verv.armaturen verl.2029 veld 1 sportp. De Fortuin |
0 |
0 |
-58.800 |
0 |
0 |
|
75312903 Verv. inrichtingselementen 2029 sportp. Huijbergen |
0 |
0 |
-5.000 |
0 |
0 |
|
75312904 NEN-inspecties installaties 2029 sportp.Huijbergen |
0 |
0 |
-1.000 |
0 |
0 |
|
75312905 Verv.groepenkast verlichting 2029 sportp. H'Heide |
0 |
0 |
-2.500 |
0 |
0 |
|
75312906 NEN inspecties instal+aanpas.2029 sportp. H'Heide |
0 |
0 |
-6.000 |
0 |
0 |
|
75312907 NEN inspecties instal+aanpas.2029 sportpark Putte |
0 |
0 |
-6.000 |
0 |
0 |
|
75312908 NEN inspecties instal+aanpas.2029 sportp. W'Drecht |
0 |
0 |
-6.000 |
0 |
0 |
|
75313001 Aanpas. nav NEN inspecties instal.2030 sportp.H'B |
0 |
0 |
0 |
-5.000 |
0 |
|
75313002 Verv.2 dug-outs 2030 veld 4 sportp. JvHoek H'Heide |
0 |
0 |
0 |
-15.400 |
0 |
|
75313003 Verv. groepenkast verlichting 2030 sportpark Putte |
0 |
0 |
0 |
-2.500 |
0 |
|
75313004 Verv.gaashekwerk 2030 softbalveld De Batters Putte |
0 |
0 |
0 |
-17.700 |
0 |
|
75313005 Verv.gaashekwerk 2030 honkbalveld De Batters Putte |
0 |
0 |
0 |
-14.300 |
0 |
|
75313006 Verv. groepenkast verlichting 2030 sportpark W'Dr. |
0 |
0 |
0 |
-2.500 |
0 |
|
75602701 Onderzoek huisvesting carnavalsbouwclubs |
-50.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
75602702 Uitvoeringsprogramma 2027-2028 vrijetijdseconomie |
-200.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
78202701 Opstellen gebiedsvisies Dorpen en Kernen |
-300.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Totaal 2. Ruimte |
-765.742 |
-1.360.519 |
-250.889 |
-224.666 |
0 |
|
Nut en noodzaak investeringen in begrotingsjaar Programma 2
Terug naar navigatie - 2.8 Nieuwe investeringen - Nut en noodzaak investeringen in begrotingsjaar Programma 2In overeenstemming met artikel 5, lid 5 van de Verordening financieel beleid, beheer en organisatie gemeente Woensdrecht 2026 beschrijft de programmabegroting nut en noodzaak van de investeringen die betrekking hebben op het begrotingsjaar 2027.
Planmatig onderhoud buitensportaccommodaties
De gemeenteraad heeft in september 2025 het 'Meerjarenonderhoudsplan buitensportaccommodaties 2025-2028' vastgesteld. Voor de locaties waar voetbal, tennis en honk- en softbal wordt beoefend, hebben we het kwaliteitsniveau in beeld gebracht en een meerjarige renovatieplanning opgesteld. Voor het jaar 2027 zijn investeringsbudgetten opgenomen voor een totaalbedrag van € 45.800, waaronder de voetbalsportparken in Huijbergen (€ 5.000) en Putte (€ 40.800).
Verduurzamen gemeentelijk vastgoed 2027
De gemeenteraad heeft in november 2023 de nota ’Verduurzamen van gemeentelijk vastgoed 2024-2030, Multifunctionele centra en verenigingsgebouwen' vastgesteld. In de nota staat beschreven hoe de gemeente de multifunctionele centra en verenigingsgebouwen energieneutraal maakt (nul-op-de-meter). In de nota is een investeringsbudget van € 169.942 opgenomen voor het verduurzamen van het verenigingsgebouw op het sportpark J. van Hoek in Hoogerheide.
Onderzoek huisvesting carnavalsbouwclubs
Onze lokale tradities en verenigingen zijn onderdeel van onze culturele identiteit. Daaronder vallen bijvoorbeeld onze carnavalsverenigingen en bouwclubs. We kijken daarom ook naar de voorwaarden die nodig zijn om deze tradities voor de toekomst te behouden. Onderdeel hiervan is het uitvoeren van een onderzoek naar de huisvesting van deze bouwclubs. Voor dit onderzoek is een budget van € 50.000 opgenomen.
Uitvoeringsprogramma Vrijetijdseconomie
Onze unieke karakteristieke ligging op de Brabantse Wal, tegen het Grenspark Kalmthoutse Heide en in het UNESCO Geopark Schelde Delta biedt samen met ons toeristisch en recreatief profiel veel kansen. Samen met ontwikkelingen als de Tovertuin en parels als het UCI Bike City Label en de Volkabdij, vraagt dit om een sterke agenda om onze vrije tijds economie ook daadwerkelijk te laten leven en vermarkten.
Om dit tot uitvoering te brengen stellen we een uitvoeringsprogramma op dat we vervolgens tot uitvoering gaan brengen. Voor het opstellen van het uitvoeringsprogramma reserveren we voor de eerste twee jaar van de nieuwe bestuursperiode een budget van € 200.000.
Gebiedsvisies Dorpen en Kernen
In de komende vier jaar willen we beschikbare kansen voor woningbouw zo goed mogelijk benutten, ondanks de beperkingen door stikstof. We brengen kansrijke locaties in beeld, maken duidelijke keuzes in de programmering en sturen op haalbare plannen die bijdragen aan vitale dorpen. Daarbij verbinden we woningbouw met de transitie van het landelijk gebied en zetten we grondbeleid en het omgevingsplan gerichter in om gewenste ontwikkelingen mogelijk te maken. Afhankelijk van de behoefte stellen we in dit kader voor delen van onze dorpen een stedenbouwkundige- of gebiedsvisie op. Voor het opstellen reserveren we een budget van € 300.000.
2.9 Indicatoren
Terug naar navigatie - - 2.9 IndicatorenLokale indicatoren Programma 2. Ruimte
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Lokale indicatoren Programma 2. RuimteMet ingang van de programmabegroting 2020 zijn de verplichte BBV-indicatoren aangevuld met een aantal lokale indicatoren.
| Lokale indicatoren | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
| 1. Aantal afgegeven vergunningen voor nieuwbouw- woningen (grondgebonden woningen en appartementen) | ||||||
| Hoogerheide | 8 | 34 | 44 | 45 | 9 | 44 |
| Huijbergen | 4 | 23 | 22 | 2 | 0 | 1 |
| Ossendrecht | 8 | 7 | 2 | 4 | 0 | 4 |
| Putte | 2 | 2 | 1 | 0 | 6 | 20 |
| Woensdrecht | 5 | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| 2. Uitgifte reststroken en overige gronden | € 100.935 | € 78.910 | € 24.270 | € 114.760 | € 108.765 | € 5.115 |
Toelichting
- Aantal nieuwbouwwoningen per kern. Bron: CLO/Squit/handmatige telling op 25 augustus 2026.
- Totaalopbrengst grondverkoop per jaar (reststroken en overige percelen, met uitzondering van bouwkavels); wat 2026 betreft is dit de stand van zaken op 25 augustus 2026. Bron: financiële administratie gemeente Woensdrecht.
Verplichte BBV-indicatoren Programma 2. Ruimte
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Verplichte BBV-indicatoren Programma 2. RuimteIn deze paragraaf worden de indicatoren weergegeven die bij Programma 2. Ruimte horen. Deze cijfers worden automatisch opgehaald van www.waarstaatjegemeente.nl en www.woensdrecht.incijfers.nl. Voor verdere verdieping en vergelijking met Nederland, de provincie Noord-Brabant en andere gemeenten verwijzen we u naar deze twee websites. Indien cijfers, jaarschijven of toelichtingen ontbreken, waren deze op het moment van het opstellen van dit document niet beschikbaar. De gemeente Woensdrecht heeft daar geen invloed op. In een volgend document worden deze indicatoren waarschijnlijk geactualiseerd.
Nieuw gebouwde woningen per 1.000 woningen
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Nieuw gebouwde woningen per 1.000 woningenGebied |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
3,8 |
7,7 |
11,6 |
0,9 |
7,1 |
7,0 |
2,7 |
1,0 |
3,3 |
7,0 |
2,5 |
5,3 |
16,5 |
Niet-sporters
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Niet-sportersGebied |
2012 |
2016 |
2020 |
2022 |
2024 |
|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
48,1% |
48,7% |
50,4% |
56,4% |
48,3% |
Gemiddelde WOZ-waarde woningen (x €1000)
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Gemiddelde WOZ-waarde woningen (x €1000)Gebied |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
243 |
256 |
278 |
292 |
331 |
343 |
367 |
Percentage bekende hernieuwbare elektriciteit
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Percentage bekende hernieuwbare elektriciteitGebied |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
1,1% |
1,1% |
1,2% |
1,6% |
1,9% |
2,5% |
3,0% |
3,2% |
4,8% |
7,3% |
28,5% |
47,4% |
45,7% |
60,7% |
79,4% |
Banen per 1.000 inwoners van 15-64 jaar
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Banen per 1.000 inwoners van 15-64 jaarGebied |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
675 |
687 |
691 |
705 |
695 |
688 |
696 |
701 |
688 |
695 |
691 |
682 |
681 |
680 |
635 |
652 |
Netto arbeidsparticipatie in % van de (potentiële) beroepsbevolking
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Netto arbeidsparticipatie in % van de (potentiële) beroepsbevolkingGebied |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
64,4% |
64,2% |
65,2% |
66,2% |
67,2% |
67,4% |
67,9% |
69,4% |
69,8% |
70,4% |
71,1% |
Functiemenging
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - FunctiemengingGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
49,9 |
49,2 |
49,3 |
49,3 |
48,6 |
48,7 |
48,4 |
48,1 |
47,9 |
47,8 |
45,8 |
De functiemengingsindex (FMI) weerspiegelt de verhouding tussen banen en woningen, en varieert tussen 0 (alleen wonen) en 100 (alleen werken). Bij een waarde van 50 zijn er evenveel woningen als banen (BBV).
Vestigingen (van bedrijven) per 1.000 inwoners van 15 t/m 64 jaar
Terug naar navigatie - 2.9 Indicatoren - Vestigingen (van bedrijven) per 1.000 inwoners van 15 t/m 64 jaarGebied |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
97 |
102 |
104 |
106 |
108 |
113 |
118 |
123 |
124 |
130 |
136 |
143 |
148 |
156 |
162 |
165 |