Programma 4. Bestuurskracht
Inleiding
Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuurskracht - InleidingMet het programma Bestuurskracht creëren we de randvoorwaarden om de ambities voor Woensdrecht te kunnen realiseren. We zorgen voor een betrouwbaar en daadkrachtig bestuur, een solide financiële positie en een professionele en toekomstbestendige organisatie. Daarbij werken we vanuit heldere verantwoordelijkheden, goede samenwerking en een open verbinding met onze inwoners, ondernemers en maatschappelijke partners.
We versterken onze bestuurskracht door integraal en opgavegericht te werken, onze dienstverlening en bedrijfsvoering verder te ontwikkelen en actief samen te werken binnen en buiten onze gemeente. Zo beschikken bestuur en organisatie over de mensen, middelen, kennis, informatie en samenwerkingskracht die nodig zijn om maatschappelijke opgaven effectief op te pakken en de ambities uit het Collegewerkprogramma waar te maken.
Verbonden partijen en samenwerkingspartners
Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuurskracht - Verbonden partijen en samenwerkingspartnersBij de realisatie van het programma Bestuurskracht zijn onder andere de volgende organisaties betrokken: GGD, Politie, buurtpreventie, WijZijn, Regio West-Brabant (RWB), Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant (OMWB), Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant (VRMWB), Belastingsamenwerking West-Brabant (BWB), N.V. Bank Nederlandse Gemeenten (BNG), Karel. (Stichting Inkoopbureau West-Brabant), het West-Brabants Archief (WBA), Equalit, Regionaal Informatie en Expertise Centrum (RIEC) Zeeland West-Brabant.
Wat geven we uit aan programma 4. Bestuurskracht?
Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuurskracht - Wat geven we uit aan programma 4. Bestuurskracht?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
59.517.405 |
271.376 |
59.788.781 |
62.138.309 |
59.949.854 |
55.757.018 |
54.107.551 |
|
Lasten |
-23.911.723 |
298.177 |
-23.613.546 |
-25.688.863 |
-25.272.242 |
-20.856.061 |
-18.672.596 |
|
Saldo |
35.605.682 |
569.553 |
36.175.235 |
36.449.446 |
34.677.612 |
34.900.957 |
35.434.955 |
|
Onttrekkingen |
1.419.437 |
5.925.296 |
7.344.733 |
3.098.183 |
1.470.494 |
748.213 |
606.115 |
|
Stortingen |
-1.644.549 |
-2.644.498 |
-4.289.047 |
-1.726.955 |
-1.238.343 |
-255.851 |
-200.601 |
|
Mutaties reserves |
-225.112 |
3.280.798 |
3.055.686 |
1.371.228 |
232.151 |
492.362 |
405.514 |
|
Resultaat |
35.380.570 |
3.850.351 |
39.230.921 |
37.820.674 |
34.909.763 |
35.393.319 |
35.840.469 |
|
4.1 Openbare orde en veiligheid
Terug naar navigatie - - 4.1 Openbare orde en veiligheidWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.1 Openbare orde en veiligheid - Wat willen we bereiken?De weerbaarheid van inwoners, ondernemers en organisaties tegen ondermijnende, digitale en andere criminaliteit vergroten.
Terug naar navigatie - 4.1 Openbare orde en veiligheid - Wat willen we bereiken? - De weerbaarheid van inwoners, ondernemers en organisaties tegen ondermijnende, digitale en andere criminaliteit vergroten.De samenleving is voorbereid op langdurige crisis- en noodsituaties en inwoners zijn zo zelfredzaam mogelijk.
Terug naar navigatie - 4.1 Openbare orde en veiligheid - Wat willen we bereiken? - De samenleving is voorbereid op langdurige crisis- en noodsituaties en inwoners zijn zo zelfredzaam mogelijk.Veiligheidsrisico’s worden beter herkend, gemeld en vroegtijdig aangepakt.
Terug naar navigatie - 4.1 Openbare orde en veiligheid - Wat willen we bereiken? - Veiligheidsrisico’s worden beter herkend, gemeld en vroegtijdig aangepakt.Sociaal-maatschappelijke veiligheid, ondermijning en natuurbrandpreventie worden integraal en regionaal aangepakt.
Terug naar navigatie - 4.1 Openbare orde en veiligheid - Wat willen we bereiken? - Sociaal-maatschappelijke veiligheid, ondermijning en natuurbrandpreventie worden integraal en regionaal aangepakt.Wat geven we uit aan 4.1 Openbare orde en Veiligheid?
Terug naar navigatie - 4.1 Openbare orde en veiligheid - Wat geven we uit aan 4.1 Openbare orde en Veiligheid?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
24.895 |
0 |
24.895 |
7.195 |
7.195 |
7.195 |
7.195 |
|
Lasten |
-2.122.665 |
-32.942 |
-2.155.607 |
-2.255.045 |
-2.335.073 |
-2.414.698 |
-2.505.873 |
|
Saldo |
-2.097.770 |
-32.942 |
-2.130.712 |
-2.247.850 |
-2.327.878 |
-2.407.503 |
-2.498.678 |
|
4.2 Handhaving
Terug naar navigatie - - 4.2 HandhavingWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.2 Handhaving - Wat willen we bereiken?Behouden en bevorderen van het naleefgedrag voor een veilige en gezonde leefomgeving.
Terug naar navigatie - 4.2 Handhaving - Wat willen we bereiken? - Behouden en bevorderen van het naleefgedrag voor een veilige en gezonde leefomgeving.Zichtbaar en preventief toezicht en handhaving zijn structureel geborgd.
Terug naar navigatie - 4.2 Handhaving - Wat willen we bereiken? - Zichtbaar en preventief toezicht en handhaving zijn structureel geborgd.Wat geven we uit aan 4.2 Handhaving?
Terug naar navigatie - 4.2 Handhaving - Wat geven we uit aan 4.2 Handhaving?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
16.450 |
0 |
16.450 |
17.303 |
17.303 |
17.303 |
17.303 |
|
Lasten |
-304.372 |
-40.000 |
-344.372 |
-363.002 |
-361.561 |
-379.481 |
-396.725 |
|
Saldo |
-287.922 |
-40.000 |
-327.922 |
-345.699 |
-344.258 |
-362.178 |
-379.422 |
|
4.3 Dienstverlening en burgerzaken
Terug naar navigatie - - 4.3 Dienstverlening en burgerzakenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat willen we bereiken?Toegankelijke, inclusieve, betrouwbare en toekomstbestendige dienstverlening dichtbij inwoners en ondernemers.
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat willen we bereiken? - Toegankelijke, inclusieve, betrouwbare en toekomstbestendige dienstverlening dichtbij inwoners en ondernemers.Inwoners en ondernemers kunnen zelfstandig of met passende ondersteuning gebruikmaken van digitale overheidsdiensten.
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat willen we bereiken? - Inwoners en ondernemers kunnen zelfstandig of met passende ondersteuning gebruikmaken van digitale overheidsdiensten.Digitalisering, automatisering en AI ondersteunen de dienstverlening zonder menselijk contact te vervangen.
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat willen we bereiken? - Digitalisering, automatisering en AI ondersteunen de dienstverlening zonder menselijk contact te vervangen.De organisatie sluit beter aan bij behoeften van inwoners, ondernemers en maatschappelijke partners.
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat willen we bereiken? - De organisatie sluit beter aan bij behoeften van inwoners, ondernemers en maatschappelijke partners.Dienstverlening wordt eenvoudiger, klantgerichter en continu verbeterd.
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat willen we bereiken? - Dienstverlening wordt eenvoudiger, klantgerichter en continu verbeterd.Wat geven we uit aan 4.3 Dienstverlening en burgerzaken?
Terug naar navigatie - 4.3 Dienstverlening en burgerzaken - Wat geven we uit aan 4.3 Dienstverlening en burgerzaken?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
493.712 |
0 |
493.712 |
532.764 |
532.764 |
532.764 |
532.764 |
|
Lasten |
-262.147 |
0 |
-262.147 |
-279.243 |
-280.052 |
-283.426 |
-285.074 |
|
Saldo |
231.565 |
0 |
231.565 |
253.521 |
252.712 |
249.338 |
247.690 |
|
4.4 Samenwerken en besturen
Terug naar navigatie - - 4.4 Samenwerken en besturenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.4 Samenwerken en besturen - Wat willen we bereiken?We versterken de positie en invloed van Woensdrecht in regionale, provinciale, landelijke en grensoverschrijdende samenwerkingsverbanden.
Terug naar navigatie - 4.4 Samenwerken en besturen - Wat willen we bereiken? - We versterken de positie en invloed van Woensdrecht in regionale, provinciale, landelijke en grensoverschrijdende samenwerkingsverbanden.We werken verder aan het uitbreiden en onderhouden van onze ambtelijke en bestuurlijke netwerken.
Terug naar navigatie - 4.4 Samenwerken en besturen - Wat willen we bereiken? - We werken verder aan het uitbreiden en onderhouden van onze ambtelijke en bestuurlijke netwerken.Wat geven we uit aan 4.4 Samenwerken en besturen?
Terug naar navigatie - 4.4 Samenwerken en besturen - Wat geven we uit aan 4.4 Samenwerken en besturen?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
138.040 |
0 |
138.040 |
137.566 |
137.566 |
137.566 |
137.566 |
|
Lasten |
-2.894.392 |
-98.480 |
-2.992.872 |
-3.231.600 |
-3.203.131 |
-3.250.316 |
-3.279.114 |
|
Saldo |
-2.756.352 |
-98.480 |
-2.854.832 |
-3.094.034 |
-3.065.565 |
-3.112.750 |
-3.141.548 |
|
4.5 Financiën
Terug naar navigatie - - 4.5 FinanciënWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.5 Financiën - Wat willen we bereiken?We zijn een financieel gezonde gemeente.
Terug naar navigatie - 4.5 Financiën - Wat willen we bereiken? - We zijn een financieel gezonde gemeente.We verantwoorden transparant.
Terug naar navigatie - 4.5 Financiën - Wat willen we bereiken? - We verantwoorden transparant.Wat geven we uit aan 4.5 Financiën?
Terug naar navigatie - 4.5 Financiën - Wat geven we uit aan 4.5 Financiën?Het merendeel van de (te ontvangen) Algemene Uitkering Gemeentefonds is begroot op dit product. Onttrekkingen en toevoegingen aan de reserves lopen ook via dit product.
Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
51.509.395 |
259.311 |
51.768.706 |
53.872.566 |
51.619.240 |
47.357.229 |
45.638.587 |
|
Lasten |
-7.493.306 |
1.297.732 |
-6.195.574 |
-6.766.596 |
-6.920.331 |
-2.614.916 |
-258.128 |
|
Saldo |
44.016.089 |
1.557.043 |
45.573.132 |
47.105.970 |
44.698.909 |
44.742.313 |
45.380.459 |
|
Onttrekkingen |
1.419.437 |
5.925.296 |
7.344.733 |
3.098.183 |
1.470.494 |
748.213 |
606.115 |
|
Stortingen |
-1.644.549 |
-2.644.498 |
-4.289.047 |
-1.726.955 |
-1.238.343 |
-255.851 |
-200.601 |
|
Mutaties reserves |
-225.112 |
3.280.798 |
3.055.686 |
1.371.228 |
232.151 |
492.362 |
405.514 |
|
Resultaat |
43.790.977 |
4.837.841 |
48.628.818 |
48.477.198 |
44.931.060 |
45.234.675 |
45.785.973 |
|
4.6 Belastingen en heffingen
Terug naar navigatie - - 4.6 Belastingen en heffingenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.6 Belastingen en heffingen - Wat willen we bereiken?We streven ernaar om de gemeentelijke heffingen en belastingen op hetzelfde niveau te houden en passen maximaal alleen een inflatiecorrectie toe.
Terug naar navigatie - 4.6 Belastingen en heffingen - Wat willen we bereiken? - We streven ernaar om de gemeentelijke heffingen en belastingen op hetzelfde niveau te houden en passen maximaal alleen een inflatiecorrectie toe.Wat geven we uit aan 4.6 Belastingen en heffingen?
Terug naar navigatie - 4.6 Belastingen en heffingen - Wat geven we uit aan 4.6 Belastingen en heffingen?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
7.250.113 |
0 |
7.250.113 |
7.486.115 |
7.550.986 |
7.620.161 |
7.689.336 |
|
Lasten |
-497.327 |
-1.700 |
-499.027 |
-570.439 |
-593.797 |
-625.785 |
-654.397 |
|
Saldo |
6.752.786 |
-1.700 |
6.751.086 |
6.915.676 |
6.957.189 |
6.994.376 |
7.034.939 |
|
4.7 Informatievoorziening en automatisering
Terug naar navigatie - - 4.7 Informatievoorziening en automatiseringWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.7 Informatievoorziening en automatisering - Wat willen we bereiken?Een betrouwbare, veilige en integere overheid die dienstverlening ook onder veranderende omstandigheden kan voortzetten.
Terug naar navigatie - 4.7 Informatievoorziening en automatisering - Wat willen we bereiken? - Een betrouwbare, veilige en integere overheid die dienstverlening ook onder veranderende omstandigheden kan voortzetten.Bestuurders, medewerkers en volksvertegenwoordigers zijn weerbaar tegen ongewenste beïnvloeding, integriteitsrisico’s en maatschappelijke druk.
Terug naar navigatie - 4.7 Informatievoorziening en automatisering - Wat willen we bereiken? - Bestuurders, medewerkers en volksvertegenwoordigers zijn weerbaar tegen ongewenste beïnvloeding, integriteitsrisico’s en maatschappelijke druk.Informatie, (persoons)gegevens zijn zorgvuldig beschermd en beschikbaar en de digitale dienstverlening is geborgd.
Terug naar navigatie - 4.7 Informatievoorziening en automatisering - Wat willen we bereiken? - Informatie, (persoons)gegevens zijn zorgvuldig beschermd en beschikbaar en de digitale dienstverlening is geborgd.Wat geven we uit aan 4.7 Informatievoorziening en automatisering?
Terug naar navigatie - 4.7 Informatievoorziening en automatisering - Wat geven we uit aan 4.7 Informatievoorziening en automatisering?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lasten |
-317.998 |
0 |
-317.998 |
-345.363 |
-354.086 |
-367.994 |
-380.019 |
|
4.8 Overhead
Terug naar navigatie - - 4.8 OverheadWat geven we uit aan 4.8 Overhead?
Terug naar navigatie - 4.8 Overhead - Wat geven we uit aan 4.8 Overhead?Om te voorkomen dat er verschillen ontstaan in de wijze van toerekening van overhead is een algemene definitie van ’overhead’ in artikel 1 van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) opgenomen: ’het geheel van functies gericht op de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces’. Uitgangspunt van deze definitie is overigens dat (andere uitvoerings)kosten zoveel mogelijk direct aan de betreffende taken/activiteiten worden toegerekend. Dit uitgangspunt wordt vanzelfsprekend gehanteerd. Vanwege BBV worden alle personeelslasten die niet direct toewijsbaar zijn aan een taakveld binnen dit product geraamd.
Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Baten |
84.800 |
12.065 |
96.865 |
84.800 |
84.800 |
84.800 |
84.800 |
|
Lasten |
-9.494.757 |
171.907 |
-9.322.850 |
-11.230.013 |
-10.697.404 |
-10.388.261 |
-10.378.994 |
|
Saldo |
-9.409.957 |
183.972 |
-9.225.985 |
-11.145.213 |
-10.612.604 |
-10.303.461 |
-10.294.194 |
|
4.9 Personeel en organisatie
Terug naar navigatie - - 4.9 Personeel en organisatieWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.9 Personeel en organisatie - Wat willen we bereiken?We blijven werken aan de ontwikkeling van competenties van medewerkers en leidinggevende die passen bij hun taken en verantwoordelijkheden.
Terug naar navigatie - 4.9 Personeel en organisatie - Wat willen we bereiken? - We blijven werken aan de ontwikkeling van competenties van medewerkers en leidinggevende die passen bij hun taken en verantwoordelijkheden.De organisatie werkt volgens een sturingsmodel dat aansluit bij de ambitie om door te groeien naar een ontwikkelorganisatie met de kenmerken van een beheerorganisatie als basis.
Terug naar navigatie - 4.9 Personeel en organisatie - Wat willen we bereiken? - De organisatie werkt volgens een sturingsmodel dat aansluit bij de ambitie om door te groeien naar een ontwikkelorganisatie met de kenmerken van een beheerorganisatie als basis.Doorontwikkelen van zelforganisatie en opgavegericht werken.
Terug naar navigatie - 4.9 Personeel en organisatie - Wat willen we bereiken? - Doorontwikkelen van zelforganisatie en opgavegericht werken.De gemeente blijft een aantrekkelijke werkgever met aandacht voor ontwikkeling, werkgeluk, sociale veiligheid en duurzame inzetbaarheid.
Terug naar navigatie - 4.9 Personeel en organisatie - Wat willen we bereiken? - De gemeente blijft een aantrekkelijke werkgever met aandacht voor ontwikkeling, werkgeluk, sociale veiligheid en duurzame inzetbaarheid.Wat geven we uit aan 4.9 Personeel en organisatie?
Terug naar navigatie - 4.9 Personeel en organisatie - Wat geven we uit aan 4.9 Personeel en organisatie?Vanwege BBV-regelgeving worden de baten en lasten voor formatie grotendeels verantwoord binnen product 5.8 Overhead.
Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lasten |
-488.218 |
-998.340 |
-1.486.558 |
-610.783 |
-489.920 |
-493.853 |
-496.724 |
|
4.10 Communicatie
Terug naar navigatie - - 4.10 CommunicatieWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - 4.10 Communicatie - Wat willen we bereiken?Onze inwoners worden goed geïnformeerd en zijn tevreden over de communicatie met de gemeente en het bestuur.
Terug naar navigatie - 4.10 Communicatie - Wat willen we bereiken? - Onze inwoners worden goed geïnformeerd en zijn tevreden over de communicatie met de gemeente en het bestuur.Duidelijke communicatie van de ambities en maatregelen uit het op te stellen collegewerkprogramma 2026-2030.
Terug naar navigatie - 4.10 Communicatie - Wat willen we bereiken? - Duidelijke communicatie van de ambities en maatregelen uit het op te stellen collegewerkprogramma 2026-2030.Wat geven we uit aan 4.10 Communicatie?
Terug naar navigatie - 4.10 Communicatie - Wat geven we uit aan 4.10 Communicatie?Bedragen in € |
Primaire Begroting 2026 |
Begrotings-wijzigingen 2026 |
Begroting 2026 (incl. wijzigingen) |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lasten |
-36.541 |
0 |
-36.541 |
-36.779 |
-36.887 |
-37.331 |
-37.548 |
|
4.11 Nieuwe investeringen
Terug naar navigatie - - 4.11 Nieuwe investeringenVoor dit programma voorziet het college voor de komende jaren de volgende investeringen. Met het vaststellen van de financiële positie bij de begrotingsbehandeling autoriseert de gemeenteraad uitsluitend de nieuwe investeringen van het komende begrotingsjaar. Tevens kan de gemeenteraad aangeven van welke nieuwe investeringen hij op een later tijdstip een apart voorstel voor autorisatie van het investeringskrediet wil ontvangen (artikel 5.2 'Verordening financieel beleid, beheer en organisatie gemeente Woensdrecht 2026').
Meerjarig investeringsschema Programma 4
Terug naar navigatie - 4.11 Nieuwe investeringen - Meerjarig investeringsschema Programma 4Bedragen in € |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
Begroting 2031 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
4. Bestuurskracht |
||||||
70052701 Grenspark Kalmthoutse Heide bijdrage project Mona |
-40.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70152504 Aanschaf container 2027 team Wijk- & Dorpsbeheer |
-10.500 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70152702 Aanschaf riooldoorspuitapparaat 2027 team W&D |
-25.000 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70152703 aanschaf hogedrukreiniger 2027 team W&D |
-6.250 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
70404001 Organisatie ontwikkeling |
-100.000 |
-100.000 |
0 |
0 |
0 |
|
70404002 Strategische HR-Agenda |
-200.000 |
-200.000 |
0 |
0 |
0 |
|
Totaal 4. Bestuurskracht |
-381.750 |
-300.000 |
0 |
0 |
0 |
|
5. Bestuurskracht |
||||||
70152601 Aanschaf bladzuigwagen 2028 team Wijk- & Dorpsbeh. |
0 |
-72.000 |
0 |
0 |
0 |
|
70152801 Aanschaf tractor 2028 team Wijk- & Dorpsbeheer |
0 |
-112.500 |
0 |
0 |
0 |
|
70152802 Aanschaf houtversnipperaar 2028 team W&D |
0 |
-50.250 |
0 |
0 |
0 |
|
70152803 Aanschaf kunstmeststrooier 2028 team W&D |
0 |
-6.250 |
0 |
0 |
0 |
|
70152804 Aanschaf 2 aanhangwagens 2028 uitleendranghekken |
0 |
-15.000 |
0 |
0 |
0 |
|
70152901 Aanschaf schutfrees 2029 team Wijk- & Dorpsbeheer |
0 |
0 |
-30.250 |
0 |
0 |
|
70152902 Aanschaf wied-eg 2029 team Wijk- & Dorpsbeheer |
0 |
0 |
-25.000 |
0 |
0 |
|
70152903 Aanschaf rolveger gladheidbestrijding 2029 team WD |
0 |
0 |
-9.250 |
0 |
0 |
|
70153006 Aanleg zonnepanelen 2030 brandweerkaz. Hoogerheide |
0 |
0 |
0 |
-91.000 |
0 |
|
70153007 Aanleg WTB-installatie 2030 brandweerkaz. H'Heide |
0 |
0 |
0 |
-60.000 |
0 |
|
70153009 Aanschaf 2-wielige frees 2030 team W&D |
0 |
0 |
0 |
-9.500 |
0 |
|
70153010 Aanschaf trilplaat 2030 team Wijk- & Dorpsbeheer |
0 |
0 |
0 |
-2.750 |
0 |
|
70153011 Aanschaf schrobmachine 2030 team Wijk- & Dorpsbeh. |
0 |
0 |
0 |
-5.250 |
0 |
|
Totaal 5. Bestuurskracht |
0 |
-256.000 |
-64.500 |
-168.500 |
0 |
|
Saldo |
-381.750 |
-556.000 |
-64.500 |
-168.500 |
0 |
|
Nut en noodzaak investeringen in begrotingsjaar Programma 5
Terug naar navigatie - 4.11 Nieuwe investeringen - Nut en noodzaak investeringen in begrotingsjaar Programma 5In overeenstemming met artikel 5, lid 5 van de 'Verordening financieel beleid, beheer en organisatie gemeente Woensdrecht 2025' beschrijft de programmabegroting nut en noodzaak van de investeringen die betrekking hebben op het begrotingsjaar 2026.
Aanschaf materieel team Wijk- & dorpsbeheer
De gemeenteraad heeft in februari 2026 het ’Beheerplan 2026-2029 Materieel team Wijk- & dorpsbeheer’ vastgesteld. Het plan geeft inzicht in de concrete voornemens en doelstellingen om te komen tot een vervangings- en investeringscyclus van het materieel van het team Wijk- & dorpsbeheer. Voor 2027 zijn investeringsbudgetten opgenomen voor een totaalbedrag van € 41.750. Het betreft het volgende materieel: een hogedrukreiniger (€ 6.250), container (€ 10.500) en een riooldoorspuitapparaat (€ 25.000).
Bewegwijzering Grenspark Kalmthoutse Heide in het kader van het project MONA
De gemeente Woensdrecht neemt deel aan het project MONA. Binnen dit project is de wens van het grenspark om bij alle toegangspoorten uniforme bewegwijzering toe te passen. Voor het aandeel van de gemeente Woensdrecht betekent dit een éénmalige bijdrage voor deze aanpassing van € 40.000.
Organisatie Ontwikkeling
In het College Werkprogramma is opgenomen dat de organisatie zich gaat ontwikkelen van een beheerorganisatie naar een ontwikkelorganisatie. Dit vraagt investeringen in de organisatie met programma’s die onder andere gericht zijn op zelforganisatie, opgavegericht werken, etc. Hiervoor is voor de jaren 2027 en 2028 een budget van € 100.000 per jaar in de programmabegroting opgenomen.
Strategische HR-Agenda
De komende jaren stroomt ambtelijke kennis en kunde uit als gevolg van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dit fenomeen is een landelijke trend. Binnen onze organisatie gaat het om acht medewerkers. Om tijdig te kunnen voorzien in vervangende capaciteit, waarbij ook tijd en ruimte is voor overdracht van kennis en taken, is voor de jaren 2027 en 2028 een budget van € 200.000 per jaar in de programmabegroting opgenomen.
4.12 Indicatoren
Terug naar navigatie - - 4.12 IndicatorenLokale indicatoren Programma 4. Bestuurskracht
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Lokale indicatoren Programma 4. BestuurskrachtMet ingang van de programmabegroting 2020 zijn de verplichte BBV-indicatoren aangevuld met een aantal lokale indicatoren. In onderstaande tabel zijn indicatoren 1 tot en met 5 ook verplicht vanuit het BBV, maar omdat deze lokaal ingevuld moeten worden, komen deze in onderstaande tabel terecht.
| Lokale indicatoren | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
| 1. Formatie per 1000 inwoners | 6,1 | 6,2 | 6,3 | 6,9 | 6,9 |
| 2. Bezetting per 1000 inwoners | 5,6 | 5,8 | 6,1 | 6,3 | 6,3 |
| 3. Apparaatskosten | € 889 | € 1.148 | € 1.330 | € 1.323 | - |
| 4. Externe inhuur | 10,20% |
9,30% |
10,60% | 5,4% | - |
| 5. Overhead | 13,81% |
12,06% |
14,31% | 11,99% | - |
| 6. Veiligheidsgevoel overdag | - | - | 8,3 | - | - |
| 7. Veiligheidsgevoel 's-avonds | - | 7,3 | - | - | |
| 8. Klanttevredenheid dienstverlening | |||||
| Baliebezoek | 8 | 8,5 | 9,1 | 8,5 | - |
| Inrichting wachtruimte | - | - | 8,4 | 8,5 | - |
| Privacy balie | - | - | 8,2 | 8,2 | - |
| Openingstijden | - | - | 8,4 | 8,5 | - |
| Telefoon | 8,2 | 9 | 7,4 | 7,1 | - |
Toelichting:
- Formatie betreft het aantal fte’s dat in dienst mag zijn. Uitgaande van formatie per 1 september 2026.
- Bezetting betreft het werkelijke aantal fte’s dat werkzaam is. Uitgaande van bezetting per 1 september 2026.
- Apparaatskosten per inwoner: alle personele en materiële kosten die verbonden zijn aan het functioneren van de organisatie, exclusief griffie en bestuur.
- Externe inhuur: kosten als percentage van de totale loonsom.
- Overhead: percentage van de totale lasten.
- Veiligheidsbeleving is weergegeven op een schaal van 1 (laag) tot 10 (hoog). Bron: Lemon-onderzoek 'Leefbaarheid in Woensdrecht'.
- Waardering die de afnemer van de dienst geeft aan de dienstverlening op een schaal van 1 (laag) tot 10 (hoog). Bron: Intern klanttevredenheidsonderzoek.
Verplichte BBV-indicatoren Programma 4. Bestuurskracht
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Verplichte BBV-indicatoren Programma 4. BestuurskrachtIn deze paragraaf worden de indicatoren weergegeven die bij Programma 5. Bestuurskracht horen. Deze cijfers worden automatisch opgehaald van www.waarstaatjegemeente.nl en www.woensdrecht.incijfers.nl. Voor verdere verdieping en vergelijking met Nederland, de provincie Noord-Brabant en andere gemeenten verwijzen we u naar deze twee websites. Indien cijfers, jaarschijven of toelichtingen ontbreken, waren deze op het moment van het opstellen van dit document niet beschikbaar. De gemeente Woensdrecht heeft daar geen invloed op. In een volgend document worden deze indicatoren waarschijnlijk geactualiseerd.
Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden in euro's
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden in euro'sGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
562 |
574 |
575 |
571 |
590 |
607 |
615 |
674 |
727 |
790 |
833 |
856 |
892 |
Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden in euro's
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden in euro'sGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
664 |
665 |
664 |
654 |
671 |
697 |
702 |
763 |
821 |
888 |
933 |
960 |
1.002 |
Winkeldiefstallen per 1.000 inwoners
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Winkeldiefstallen per 1.000 inwonersGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
0,9 |
0,5 |
0,5 |
0,9 |
0,9 |
0,7 |
0,9 |
0,5 |
0,7 |
1,1 |
0,7 |
0,9 |
Diefstallen uit woning per 1.000 inwoners
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Diefstallen uit woning per 1.000 inwonersGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
3,0 |
3,0 |
2,5 |
2,7 |
2,3 |
1,8 |
1,8 |
1,8 |
0,9 |
0,9 |
1,6 |
2,0 |
Geweldsmisdrijven per 1.000 inwoners
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Geweldsmisdrijven per 1.000 inwonersGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
4,4 |
4,2 |
3,9 |
4,1 |
2,8 |
2,5 |
3,7 |
3,2 |
2,7 |
3,6 |
4,1 |
3,6 |
Vernielingen en misdrijven tegen openbare orde en gezag per 1.000 inwoners
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Vernielingen en misdrijven tegen openbare orde en gezag per 1.000 inwonersGebied |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
6,5 |
6,5 |
5,5 |
4,4 |
5,0 |
4,3 |
3,9 |
5,7 |
4,3 |
3,8 |
5,2 |
3,4 |
Verwijzingen Halt per 1.000 jongeren
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Verwijzingen Halt per 1.000 jongerenGebied |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
10 |
14 |
12 |
19 |
17 |
15 |
20 |
9 |
10 |
9 |
9 |
13 |
8 |
Percentage jongeren 12-21 jaar met een delict voor de rechter
Terug naar navigatie - 4.12 Indicatoren - Percentage jongeren 12-21 jaar met een delict voor de rechterGebied |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Woensdrecht |
2% |
2% |
2% |
2% |
1% |
2% |
1% |
1% |
1% |